ראשי / SITE5000

SITE5000

תודה

הארה

משל השור: השור הבוגר אומר לשור הצעיר "בו נלך לזיין" השור הצעיר מצטרף נרגש לשור הבוגר, והם יוצאים לדרך, השניים מגיעים לגבעה, השור הבוגר אומר "חכה לי כאן" והולך, עוברת שעה, עוברות שעתיים, והשור הבוגר עדיין לא חזר, מתחיל להחשיך, השור הצעיר עייף ורעב וצריך להשתין. הוא רוטן לעצמו "אני מזיין עוד 5 דקות והולך הביתה" לפי מורי דרך להארה שהיה לי העונג לשמוע, להארה איכויות דומות: לראות את הדברים כפי שהם?! ביטול האני (ואז מה ?) ויליאם גי'מס מבחין בין אלה שנוח להם בקונפיגורציה שלהם, וכאלה שצריכים לעבור מטמורפזה. במה שונה הקבוצה הראשונה, מהקבוצה השניה לאחר מטמורפזה? זו אולי ... קרא עוד »

השלב הבא בהתפתחות האתית

לא נלאה אותכם בפרטים, וגם לא נתווכח מה יותר פרקטי, אבל הנה 3 השלבים להיום: אגוצנטרי -> אתנוצנטרי -> וורדצנטרי. האגוצנטרי חונה לך בחנייה (מסיבות אתיות) האתנוצנטרי מתנדב לצנחנים הוורדצנטרי מתנדב לצד הכורדים במלחמה מול דע"ש או לחליפין מתנדב לדע"ש, וגם אז, כדי ליצור עולם טוב יותר קרא עוד »

המתקנים האוטופיים ואליפות העולם בציות

המתקנים האוטופיים ואליפות העולם בציות

יש למתקנים האוטופיים חלק נכבד בזוועות ובסבל. במאה הקודמת המתקנים החילוניים היו בקדמת הבמה, הקומוניסטים, הפאשיסטים… במאה הנוכחית אלו המתקנים הדתיים. אופייני בשני הסקטורים פולחן אישיות, סגידה עיוורת למנהיג/אל, ומבנה דיקטטורי, האדם מקבל קוד הפעלה מוכתב, ופועל לפיו. וזה עובד נהדר,כאילו האדם הונדס למטרה זו, ויש בפיזיולוגיה שלו הכנה. האדם עובר תהליך כלשהו, מקבל קוד הפעלה, ומסוגל לבצע באופן לא ביקורתי כל משימה לרבות הזוועות המוכרות. מתאים לתיאוריות של סיצי'ן ושות', לפיהן הונדסנו כגזע עבדים, ע"י גזע מתקדם המכונה אלוהים. אצל פרוייד, נוסח הסופר אגו, המאחסן ומריץ את קוד ההפעלה. בסיפור עץ הדעת, השטן, רפטיליאן שעבר דמוניזציה מאז, גורר את ... קרא עוד »

התשובה להדתה – החלנה

התשובה להדתה – החלנה

נבחן את ההדתה המתגברת כבעיה שיווקית כמוצר, הדת מאוד בעייתית לשיווק, היא מצליחה באמצעות שיווק אגרסיבי מתמשך, השיווק האגרסיבי מצליח בגלל מימון, לדת יש מימון. לחילוניות, אין שיווק, ואם יש הוא נעשה בעיקר בהתנדבות, ללא מימון, השיווק של החילוניות זניח. לחילוניות אין תקציב שיווק (וגם לא ארגון, מוסדות, עובדים, מפלגות…) הרבה אנשים מוכשרים היו שמחים לעבוד בשיווק החילוניות אם היה בזה כסף, לא הרבה כסף, כסף למשכורות ולפעילות. כך שנראה לי שמה שחסר כרגע, זה מגייס כספים מוכשר, שיעבוד גם בחו"ל, משם להתחיל להתגלגל, ואם לדת יש כמה מיליארדים בשנה, גם החילוניות תוכל להגיע לסכומים דומים, אבל נסתדר אם הרבה ... קרא עוד »

איך יודעים איזו דת נכונה?

איך יודעים איזו דת נכונה?

אני לא אדם מאמין מטבעי, אבל לא פוסל את האפשרות שהמאמינים צודקים וגורלם של הכופרים יהיה רע ומר, אבל איך יודעים איזו דת נכונה? הרי גם בהנחה שיש אלוהים יש כמה אפשרויות לסגוד לו, ועושה רושם שהוא מאוד קפדן לגבי נהלי הסגידה, הנה למשל, אצל המוסלמים, כל מי שלא מוסלמי נחשב לכופר, אצל הנוצרים המצב דומה, וגם אצל היהודים, יש בהלכה עונש מוות על על עבודה זרה, וחלקם מחשיב את הנצרות כעבודה זרה. כלומר אין שום דרך לצאת בסדר עם כולם בעולם הזה, וכולם מסתמכים על רצון האל, מה שמחדד את השאלה, מי צודק לגבי  העולם הבא. מדובר בשאלה נכבדה, אולי השאלה ... קרא עוד »

דינם של החילונים בתקופת בית המקדש

דינם של החילונים בתקופת בית המקדש

על רקע התוכניות המתגבשות להקים את בית המקדש, גיגלתי בקצרה לגבי מצבם של חילוניים בתקופת בין המקדש. ובכן, לפי ויקיפדיה, יש מספר סיבות שבגינם הוטל עונש מוות אחת מהן היא חילול שבת. אולי בתקופת בית המקדש הקודמת זו לא היתה בעיה, כי לרוב האנשים לא היה רכב, אבל לגבי חילונים בני זמננו, יכול להיות לא נעים. הומואים אגב גם יסקלו, האיסור הוא על משכב זכר, אם מדובר רק במציצה, זה כנראה לא נחשב, לסביות גם בסדר. קרא עוד »

כך גונבים לך את האינסטינקטים

כך גונבים לך את האינסטינקטים

הביולוג ניקו טינברגן, זוכה פרס נובל, זיהה באג אבולוציוני, אפשר "לרמות" אינסטינקטים באמצעות גרוי יתר, למשל תעשיית המזון משתמשת בכמיהה למתוק ולמלוח (שהאבולוציה יצרה במטרה לפצות על חוסרים בסביבת המחיה דאז), וגורמת לנו לפעול לטובתה ולא לטובתנו, צריכת המלח בדיאטה מערבית טיפוסית גבוהה עד פי 13 מהמומלץ. התהליך זכה לשם Supernormal stimulus, ומתייחסת באופן כללי למניפולציה של אינסטינקטים באמצעות גרוי יתר. רטוריקה ימנית (בכל העולם) עושה שימוש בגרוי יתר של האינסטינקטים: אוייב, סכנה! חשש מזרים רתיעה מגזע זר אם ניקח לדוגמא את הסצינה המקומית, גם השמאל-מרכז ער לכך שיש אוייבים שישמחו להשמידנו, ולראיה, אף אחד לא מציע לסגור את הצבא. ... קרא עוד »

מילה ומשפט

מילה: traction – כאילו חיכוך אבל בעצם אם יש אחיזה "… באמת ? מה אתה אומר? מעניין? לא, באמת מעניין…" סימן שאין אחיזה משפט: קשה להתווכח עם המהדרין חרדים, פטריוטים, מעצבים, מקדמי אתרים, מנהלי קמפיינים, פאשיסטים קרא עוד »

הזכות להגנה עצמית: שוויץ כדוגמה לאוכלוסיה נושאת נשק

הזכות להגנה עצמית: שוויץ כדוגמה לאוכלוסיה נושאת נשק

על רקע המצב הביטחוני יש קצת דיבורים על הזכות להגנה עצמית ובפרט זכותו של אזרח לשאת נשק להגנה עצמית. המקטרגים מביאים כדוגמא את ריבוי מיקרי הירי בארה"ב, לכאורה ריבוי כלי הנשק מביא ליותר שימוש התקפי פלילי. הטיעון קלוש, בארה"ב יש גם יותר שמנים, האם זו סיבה לאסור על ישראלים לאכול במקדונלד? בכל מקרה בישראל כמה מאות אלפי נושאי נשק, ושכיחות מעשי הירי ההתקפי או הפלילי נמוכה (לפחות בהתיחס לאוכלוסיה החילונית, לגבי דתיים, יהודים או מוסלמים, הם מקבלים הוראות מלמעלה, מה לנו כי נלין). די בכך כדי להסיק שמתן רישיון לכל מבקש שאין לא עבר פלילי או פסיכיאטרי או דתי, לא יגרום ... קרא עוד »

הם בסדר! הם מגנים את הטרור! תודה באמת

תמיד צרם לי שאומרים על דתיים, "…הם בסדר, הם משרתים בצבא" עלי מעולם לא אמרו שאני בסדר, למרות שעשיתי צבא עכשיו מחיאות הכפיים מגיעות לדתיים שלא דוגלים בטרור ואלימות ואוו, תודה באמת וכל הכבוד גם לדתיים שלא גונבים בסופר, אני הראשון שיגיד את זה קרא עוד »

זהות יהודית כבעיה סמנתית

ישראל הוקמה כמקום מפלט לכל מי שנרדף כיהודי, בחוק השבות המקורי לא ניתנה הגדרה מפורשת מיהו יהודי, ואני מניח שזו הסיבה. בהמשך שונתה ההגדרה בחוק, ויהודי לעניין זה הוא "…בן לאם יהודיה ואינו בן לדת אחרת" (כלומר הוא דתי או חילוני). הפיתרון הטריטוריאלי הושג, ובנתיים עובד, אך אנו מוטרדים ללא הורף מבעיות סמנטיות כי יהדות היא גם דת, ומאמיניה מנסים בתחבולות שונות לצרף אליה את היהודים החילוניים, בין השאר חופרים המאמינים על זהות יהודית* וציביון* יהודי, ומסורת* ומנסים ליצור עמימות סמנטית בין המושג יהודי בחוק (גזע או לאום) ובין המושג יהודי דתי המאמין בדת היהודית * צביון היא מילה מכובסת ... קרא עוד »

האם שוברים שתיקה למדו משהו מגוש אמונים?

האסטרטגיה של פתרון בעיות באמצעות יצירת בעיות וקביעת עובדות בשטח תוך פגיעה תדמיתית במעמדה של ישראל בעולם… היתה שם קודם. גוש אמונים וממשיכי דרכה בהתנחלויות, נקטו באסטרטגיה דומה

השמאל נכשל בפוליטיקה של חצאי מחשבות

ואני חושב שהסיבה היא שבשמאל יש הרבה שמאלנים. אבל לעצם העניין, לפני שנים רבות הגה הח"כ זאבי ממולדת רעיון פרגמטי – טרנספר, הרעיון נועד לפתור את הסכסוך הטריטוריאלי המתמשך בין היהודים לפלסטינים. נעזוב לרגע איך אנחנו מרגישים ביחס לזה, נעזוב שזה לא כל כך דמוקרטי לטרנספר את הבריות, אני מזכיר את זה כאן כדוגמא לחצי מחשבה. המחשבה המלאה היא "נטרנספר את הערבים ל…(והנה החצי השני של המחשבה) מיצריים, וזה לא מעשי, או נטרנספר את הערבים ל…ירדן, וגם זה לא במיוחד מעשי, בין השאר כי מיצריים וירדן לא הסכימו. עד כאן הדוגמה, ועכשיו שמאלה. השמאל (בהכללה גסה מאוד), מציע פשרה טריטוריאלית, ... קרא עוד »

ממשלת אחדות חילונית

המענה היחיד להשתלטות הדתיים המענה היחיד לסחטנות המגזרית הדרך היחידה לחיות במדינה דמוקרטית, חילונית, הדוגלת בזכויות האזרח כערך בסיסי, ולהימנע מהסלמה ומלחמת דת עם המוסלמים על רקע אג'נדה דתית. לממשלת אחדות רחבה הכוללת את המפלגות החילוניות ליכוד, מחנ"צ, יש עתיד, כולנו, ישראל ביתנו ומר"ץ, יהיו 86 מנדטים. ללא מפלגות הקצה מר"ץ וישראל ביתנו עדיין יהיו לממשלה 75 מנדטים. די והותר כדי לסלק את המפלגות המיגזריות. ולהחזיר את המדינה לחילוניים הציונים. הבחירות האחרונות היו בסימן המחאה החברתית ומספר מפלגות חילוניות קיבלו מנדטים כדי להוביל שינוי חברתי. הפילוג לכאורה בין ימין ושמאל על רקע הבעיה הפלסטינית, נופח מעל לכל פרופורציה לצרכי שליטה, נראה ... קרא עוד »

שטחים תמורת נמל

סו, כהכנה לכל סידור טריטוריאלי עם הפלסטינים יעזור אם יהיה עוד שטח. תהיתי עם ירדן תהייה מעוניינת בעסקה שטח תמורת נמל. לירדן אין נמל בים התיכון, נמל צפונית לעזה + ציר תנועה לאורך הגבול עם מצריים למשאיות, ישפר את הכלכלה הירדנית, בתמורה ישראל תשמח לקבל קצת שטח.. ירדן גדולה פי 4 מישראל, יש שם הרבה חול. נשמע לי דיל אטרקטיבי, אני אשאל, ואם יהיה עניין, אעדכן כאן. קרא עוד »

למעלה