ראשי / מזה פה? / מעגלי התודעה לפי לירי

מעגלי התודעה לפי לירי

8cm.jpg

סיכום התיאוריה מתוך הספר Neurologic עם תוספות עידכונים ובאורים לפי Prometheus Rising של רוברט אנטון ווילסון ומקורות נוספים. את שני הספרים ניתן להוריד ב Emule.

טימותי לירי:

חוקר ומרצה לפסיכולוגיה, הוסמך לתואר דוקטור מטעם אוניברסיטת ברקלי ב 1950, עסק במחקר ובהוראה בשנים 1950-1963 תחילה באוניברסיטת ברקלי ואח”כ בהווארד. ב 1957 התנסה לירי בפטריות הזיה לאחר שקרא מאמר בנושא מאת גורדון ווסון (על ווסון ראה גם משיחיות ופטריות הזיה), בעקבות החוויה שעבר החל לירי לחקור שימושים פסיכולוגים בהלוצינוגניים. הממסד האקדמי לא אהב את המחקר ב LSD, שהתבצע בין השאר על סטודנטים ולירי נאלץ לעזוב. בהמשך הפך לירי לאחת הדמויות הבולטות בתרבות הנגד של שנות השישים[1].

התיאוריה [2]:

לאורך חייו של אדם ניתן להבחין ב 7 מטאמורפזות, לאחר כל שלב מתקבלת צורת חיים חדשה, שונה ויזואלית, ביולוגית, פסיכולוגית, והתנהגותית מקודמתה. שלבי התפתחותו של אדם מקבילים לשלבים באבולוציה של הגזע, ול-8 רמות או מעגלי התודעה במודל התודעה לפי לירי. המודל לא זכה להכרה נרחבת מצד הממסד המדעי בין השאר כיוון שאין ממצאים פיזיולוגים תומכים, לירי עצמו כותב בהקדמה לספר שמדובר בתיאוריה שחלקה מדע וחלקה מדע בדיוני. ניתן לעשות הקבלות בין מעגלי התודעה לצ`קרות ביוגה ולהיררכית הצרכים של מסלאו.

4 רמות התודעה (ושלבי ההתפתחות) הראשונות, מכוונות הישרדות, ומאכלסות את האונה הפעילה [4], בד”כ השמאלית, 4 הבאות מאכלסות את האונה השקטה, ובד”כ אינן פעילות. לפי לירי הן מתאימות לשימוש עתידי, אם כי פותחו ע”י אבולוציה שאינה תכליתית. ההטבעה הסדרתית שתדון בהמשך, והאסימטריה הדו צדדית במוח נחשבות לתגליות משמעותיות ביותר ובעלות חשיבות מרכזית במודל.

חקר האדם והאבולוציה שלו, הוגבל בד”כ ל 4 הרמות הראשונות, ההסבר הוא `דברים שרואים משם לא רואים מכאן`, האדם הסביר כמו גם החוקר הסביר, פועל מהאונה השמאלית, ממערכות ההישרדות, הראייה היא ראיה של מערכת תעלות, המובילות מ ואל הקטבים של רמות ההישרדות.החוקר הסביר לא מעלה בדעתו להוציא את הראש מהמשחק, ולא מעלה בדעתו שיש לאיפה להוציא את הראש, בדומה לזחל פרפר לפני מטאמורפזה שאינו מעלה בדעתו את חיי הפרפר שלאחר מטאמורפזה.

8 רמות התודעה:

1 – ביו וגטטיבי – עוסקת בביטחון במרחב, תנועה אל עבר מה שנתפס כבטוח והרחק ממה שנתפס כמסוכן. מתווכת בין חיים בסיסיים והסיפוק החיצוני שלהם, ההטבעה (imprint) של הרשמים `מסוכן` ו `בטוח`, אסימטריה בטוח->קדימה, מלחיץ/מסוכן->אחורה. רמה זו היא ירושה אבולוציונית של מנגנון ההתקרבות-הימנעות אצל החד תאים הקדמונים. ההטבעה מתרחשת זמן קצר לאחר הלידה. אם מסיבה כלשהי התינוק לא חווה את הסביבה האנושים כמקור בטחון וסיפוק הוא עלול להפנות לה את גבו, במקרה כזה לרמה הראשונה לא יהיה מוקד התייחסות חיצוני, ותתפתח צורה של אוטיזם סכיזואידי רמה 1 (הטרמינולוגיה אינה מקובלת כיום, וקיימת אבחנה מבדלת בין SPD ואוטיזם, מאידך מחקרים שנערכו בשנות השישים[3] על סמך התיאוריה, הראו תוצאות מעניינות, האמורות לפחות להצדיק המשך מחקר). התניות מתפתחות על בסיס המיקוד שהוטבע. ריפוי של אוטיזם הקשור ברמה 1 הוא אם כך דבר פשוט- יש לארגן סביבה אנושית/דמות אם המעניקה חום, תשומת לב, אהבה וכו` למשך מספר שעות, בחלון זמן זה יושהו ההטבעה הקיימת וההתניות באמצעות LSD ותתאפשר הטבעה חדשה. 3-4 חזרות על התהליך אמורות להספיק. LSD הופך את האדם לנוח להשאה, השינוי הינו פונקציה ישירה של הלך הרוח והסביבה,Set & Setting בזמן השפעת החומר. כמובן שכשתכנות האדם הופך לנגיש בצורה כזו, עולה השאלה למי הזכות לעשות זאת, לדעתו של לירי, לפרט הזכות הבלעדית על עצמו.

2 – Emotion-Locomotion, רגש-ניידות – עוסקת בחופש במרחב, ההטבעה מתרחשת כשהילד לומד לזחול, הקיטוב הוא מעלי/מתחתי, ומשמעותו בעיקר במיקום במרחב החברתי, במשפחה, בלהקה…מי שולט ומי נשלט, פוליטיקה טריטוריאלית, שבטית, ומשחקי כח אינסופיים. רפרטואר ההתנהגויות מתחלק לדומיננטיות ונכנעות. ההטבעה הזו קשורה עם אסימטריה ראש-רגליים של גוף האדם.

אישית, המבוא שלי להבנת רמה 2, היה ספר של יאן מארטל בשם “חיי פיי” (תורגם לעברית), לאורך מרבית הספר כלואים הודי צעיר בעל רקע מסויים בזאולוגיה וטיגריס בנגאלי ענק על סירת הצלה קטנה לאחר שספינה שהובילה חיות לגן חיות נטרפה בלב ים. כל התקשורת בין הצעיר הנלחם על חיים והטיגריס נעשית ברמה 2.

שתי ההטבעות הראשוניות מגדירות מודל תנועה דו ממדית עליו מתבססות התניות אמוציונליות (אחד המימדים הוא ציר הביטחון עם הקוטב האנושי שלו, והשני הוא מעלה/מטה בהיררכיה החברתית), כל האמוציות נמצאות על מערכת הצירים התקרבות/הימנעות ומעל/מתחת.

השלב האבולוציוני ממנו ירשנו רמה זו, היא הופעת בעלי החוליות הראשונים לפני כ 500 מליון שנים.

האמוציות הן מנגנון חרום, הרמה השנייה מתווכת ע”י המערכת הסימפתטית המנקזת אנרגיה מהתודעה, מהרמות העליונות ומהמערכת הוגטטיבית.

יש קיבוע של המערכת על האירוע הראשון בו חווה הילד אירוע המסכן תנועה חופשית. האובייקט מעורר הפחד נקבע במידה רבה לפי ההתניות ברמה הראשונה, ההתניות בהתאם לתגובות (זעם, נסיגה, בריחה, חרדה…) בזמן אירועים בתקופת ההטבעה (התקופה הקריטית).

כשהתגובות הנ”ל נקשרות עם אובייקט או סיטואציה לא רלוונטיים, מתקבל סכיזואיד רמה 2, לעיתים בשילוב עם רמה 1 רעועה ואז התמונה יותר מורכבת. סכיזואיד רמה 2 מגיב תגובות זעם פחד אלימות וכו` בסיטואציות לא רלוונטיות.

התיקון – באמצעות LSD להשהות את ההתניות וההטבעות הקימות, והמשתמש עם או בלי סביבה אנושית תומכת מאשר לעצמו שוב ושוב, `אין כל מגבלות`, We Are Free.

מחקרים[3] שנעשו בטיפול ילדים אוטיסטים בעזרת LSD הראו שבמקרים בהם LSD עובד, וברוב המקרים הוא עובד, הוא משפיע על כל הנחקרים, באותו כיוון, וזאת באופן בלתי תלוי בתדירות הטיפולים ובכמות החומר שניתן, כמות החומר השפיע על עוצמת השינוי והתמדתו לאורך זמן. תחת השפעת LSD המטופלים הפגינו יחס ועניין בבני גילם ובמבוגרים כאילו ההתניות/הטבעות אכן הושעו. המטופלים הפכו במצב לנגישים לטיפול, טיפול הדומה מאוד לזה המוצע ע”י לירי.

3- מנטאלי מניפולטיבי – מיומנות בשימוש בידיים ובתפעול המרחב. באופן כללי הפעלות שרירים עדינות, דיבור למשל. קשור עם קיטוב ימין שמאל, יד ימין דומיננטית [4] ואונה שמאלית פעילה(דיבור בקול, פעולות מדויקות) אונה ימנית שקטה (ללא קול, לא ממושמע, ללא חוק, לא מוסרי). הטבעות כאשר הילד לומד לדבר ולבצע פעולות מדויקות, גילאים 2-5 בערך. הקיטוב ימין שמאל ביחד עם הקיטוב מעל מתחת של השלב השני ואל/מ בטחון/סכנה של השלב הראשון מגדרים מעין מרחב תלת מימדי (שהמרחב האוקלידי התלת מימדי אינו אלה הכללה שלו). הרמה התפתחה לפני כ 2 מיליון שנים כשהאדם החל להשתמש בסמלים וכלים. 6 מאפייני אינטליגנציה מזוהים עם השלב הזה: תפיסה, דחייה, אתחול, חזרה, חיבור, הפרדה. ההטבעות בשלב הזה יקבעו איזו אונה/יד תהיה דומיננטיות ואיזה פונקציות מנטאליות מהשישה הנזכרות יהיו דומיננטיות. לאחר גיל 5 סוג או הרכב האינטליגנציה כבר נקבע, חינוך יעשה מעט מאוד. הטבעה מחדש בסיוע LSD תכלול חוויה חוזרת המספקת אסוציאציה חיובית עם סוג הפעילות המנטאלית הרצויה. לדעת המחבר הבנה של תהליכי הטבעה והטבעה מחדש תאפשר יצירת אינטליגנציה מפותחת בסדרי גודל יותר מהמוכרת לנו היום. אין חלופה להטבעה מחדש, כלומר חיזוקים חיוביים בלי ליצור מצב מקבל באמצעות LSD או חומר אחר, לא יספיקו.

הדיבור, הפעולות המדויקות, החשיבה כולן מותנות בדומיננטיות חד צדדית, האדם הסביר התנה את עצמו להתעלם ובד”כ לא להשתמש באונה השקטה.

4- מיני חברתי – עוסקת בהורות, טיפוח ושמירה על הילדים, תפקידים חברתיים, אחריות חברתית. הטבעה בזמן ההתבגרות המינית, הקיטוב או יותר נכון האסימטריה של השלב הזה היא זכר נקבה וכן אחריות מינית מול חוסר אחריות מינית, אסימטריה שמהווה מימד הרביעי, בצרוף ההתניות הנלוות מכוננים 4 המימדים את המרחב או הרשת של הבוגר. הכוונה לבוגר מהסוג השכיח, זה שפועל בתוך הרשת או המרחב הארבע מימדי ומעולם או כמעט מעולם לא מוציא ממנה את הראש. האדם הסביר ימשיך בשלב זה עד תקופת הבלות והזקנה, או אז יעבור לסטטיות של זיקנה ואח”כ לאקסטאזה וההתגלות של המוות. 4 הרמות הראשונות עוסקות בהישרדות ותפקוד במרחב, ויקראו בהמשך רמות המרחב.

5- Rapture – “זה כה יפה” זמן גוף, מתווך תחושות חיצוניות ופנימיות לרבות נתוני חושים ותחושות גוף, מוטבע כשהאדם עולה מעל מעגלי ההישרדות במרחב, וחווה חוויה אסטטית. לדוגמא, במרחב ההישרדותי, אדום =עצור, ירוק = סע, ברמה 5 אדום וירוק נראים כמו פולסים של אור בתדרים שונים, האינטנסיביות של התחושות עולה המודעות נתפסת כארוכה יותר בשל חוסר התיווך. ווילסון מדבר גם על מעבר ממרחב לינארי (אוקלידי) ויזואלי למרחב רב תחושתי חובק כל. למעשה הרמות לא נעלמו, מערכת העצבים עדיין מחווטת בהתאם, חווית רמה 5 הינה שילוב של תפיסת העולם הרגילה השזורה (באופן הרמוני ולעיתים הומוריסטי) בגלים של חוויות תחושתיות של רמה 5. בין השאר חווים זאת מאסטרים לזן, אמנים, הדוניסטים מסוימים, אנשים המורגלים בשימוש במריחואנה, יוגים העוסקים בטנטרה, וכן שאמאנים ואחרים המתרגלים מניעה חושית וחברתית. אפס גרוויטציה כמו בחלל, בצניחה חופשית ולפעמים בגלישת גלים או בסקי, מובילה גם לחווית רמה 5, עדויות של אסטרונאוטים מאשרות זאת, מימרת בזן ההולמת היא `רגל (30 ס”מ) מעל האדמה`.

המעבר לרמה 5, כרוך במעין חציית קווים הדוניסטית, בגישה לאונה השקטה ובהשעיית ההטבעות וההתניות של הרמות הקודמות, האונה השקטה מבחינת התודעה הינה השטח האסור, העולם התחתון (דרך משל), הבלתי ידוע, מעגלי 1 עד 4 ישדרו קריאות חרום – רמה 1 תצרח “לא בטוח”, רמה 2 תצרח “סכנה לחופש, חוסר אונים”, רמה 3 “זהירות לא ידוע, אתה טועה” , 4 “רשע, לא מוסרי, הפרת תפקיד מגדרי”

לירי טוען שתחושת הטרור והפאניקה שחווה מי שעוזב את 4 הרמות הראשונות גבוה בהרבה מזו שחש מי שעוסק בפעילויות הכוללות סכנת מוות כמו צניחה חופשית. פחד מוות, שיגעון, דיבוק ע”י כוחות שטניים. כשמי שמוכן ומסוגל לשינוי עובר לרמה 5. הטבעת רמה 5 מגלה את הגוף כמאפשר עונג וחופש, בדומה לתגלית שמכונית יכולה לשמש לכיף ולא רק כדי להגיע מ A ל B. השימוש בגוף לנסיעת תענוג שכזו הופך לאמנות הדוניסטית. אורנשטין (Ornstein) וחבריו הדגימו בעזרת אלקטרואנצפלוגרם שרמה זו (או מאפיינים שלה) מופיעה עם המעבר הראשון, או יותר נכון אם ההפעלה הראשונה של האונה השקטה.

כל רמה מרמות 1 עד 4 מתנה את מערכת העצבים לגירוי חיצוני הנתפס כחיובי. בדומה Rapture עשוי לרשום אסוציאציה חיובית על חווית אסתטיות מסוימות, על גירויים מסוימים של החושים, תחושות גוף וכו`, וכך ליצר מלכודת קטיפה לחזרתיות.

העונג התחושתי הרב צורתי האולטימטיבי נמצא בחיבור שבין גבר ואישה, בטנטרה פיתחו את התקשורת המינית באופן מסודר. דחיית אורגזמה והערכת זמן העברת תחושות רב תחושתית/ערוצית.

6- Ecstasy – זמן נוירולוגי “זה זמן”,כשמערכת העצבים חופשית מההתניות של מעגלים 1 עד 4 ומהגוף, היא מטביעה על עצמה, תודעה המודעת רק למסרים נוירולוגיים. משך החיים שלנו הוא משך החיים של מערכת העצבים, נויירונים לא מתחדשים כמו שאר התאים בגוף, אנו נולדים עם כל הנוירונים, וכל יום מתים כ 100,000. ניתן לעשות הפרדה בין מערכת העצבים כאני, כנהג והגוף ככלי רכב.

מערכת העצבים מקבלת מהגוף מסרים : אימפולס, באזזז, הבזק וזהו, לא כאב, לא צבע … המערכת מחפשת אינטנסיביות, חידוש, וחיבור ב high-fidelity ( דיוק גבוה שיחזור הצליל/תמונה לפי הסיגנל), המערכת מכורה לחוויות, שינוי מתמיד, תשוקה- געגוע. הקטע של מעגל 5 הוא הגדלת משך הזמן של חווית יופי ותחושות, קצב, אהבה פיזית “Turn on with me”

מערכת העצבים כשהיא חופשית מההתניות הקודמות מהירה מאוד ברישום עוצמות ומורכבויות, כאשר פיסות מתודעת המרחב (רמות 1 עד 4), אסוציאציות ישנות, נסרקות ע”י האונה השקטה חלה התפוצצות של משמעויות וכיוונים חדשים, הן קורנות כביכול ” Receive my transmission, tune me in”.

נויירון הוא במצב דלוק או כבוי, הכל או לא כלום, עוצמה וחדשנות קובעים כמה ואיזה נויירונים נדלקים או נכבים, מחשבות לעומת זאת ומילים מדוברות הן בעקרון תגובות שריריות נלמדות, איטיות ומגושמות.

מידי פעם בהיסטוריה יש תקופות נוירולוגיות כאלה, תקופות בהן יש ביטחון כלכלי/פוליטי/חברתי.

המייצב של רמה 6 הוא אהבה (כלומר קשר יציב של מסרים חושניים/גופניים) בין גבר לאישה. ללא זה כל העסק נהייה בלבלה רצינית ומזמזמת. חיבור האהבה הארוטי/אסתטי הכרחי כדי למנוע את הגוף מלהפוך לצעצוע אלקטרוני וללוח משחק של הרמות הנמוכות.

היו לאורך ההיסטוריה אנשים שהיו ברמה 6, לרבות אפילפטיים מנוסים, ראג`ה יוגים, פילוסופים מסוימים (לאו צה, הרכליטוס). ווילסון[5] מתאר ריבוי מקבילי של מודלים, דרכם נתפס העולם ברמה 6. לדעתו של ווילסון הוצאת הסמים הפסיכודילים אל מחוץ לחוק עצרה כמעט לחלוטין מחקר בהתנסות פסיכודילית שהינו קריטי להבנת רמה 6, ללא המתודולוגיה והדיסציפלינה של המחקר המדעי, מעטים יוכלו לפענח כראוי את הסיגנלים של מטה תכנות ברמה 6. רוב החוקרים שכן עוסקים בתחום עושים זאת בחשאי וגם אז מסתפקים התיעוד נוסף של חוויות ברמות במרחב או לכל היותר טריפים חושניים ארוטיים האופיניים לרמה 5.

מעגלי הזמן 5-7 ישמשו לדעת המחבר לטיולים בחלל, יותר נכון לדעתו לומר טיולי זמן מאשר טיולי מרחב, תורת היחסות עושה היגיון בדברים. לאנשים במעגל 6 יש התנסות חוויתית ביחסי זמן – תנועה, הרחבת הזמן וכו` כפי שמבוארים בתורת היחסות. עוד תאפשר רמה 6 תקשורת טלפאטית, ווילסון מזהה אותה כמתרגם האוניברסלי החביב על סופרי מדע בידיוני.

כלים – למעגל 5 מספיקה אהבת גבר-אישה ואולי אביזרים היפים מינימלים (בהשראת רומא ההלניסטית) חליל, תוף, צבעים…למעגל 6 האמצעים הדרושים הם אלקטרונים, אורגן או משהו, לא כתוב למה. בכל מקרה ברמה 6 אפשרית אהבה מרחוק.

7- ניורוגנטי – זמן הגזע “אנחנו חוזרים הביתה”, לפי לירי שיתוף אינפורמציה בין הקוד הגנטי שבגרעין תא הנוירון ומבנה הידע של הניורון, אך לא ברור לי שיש לנוירון מבנה ידע מעבר לביט בודד. המעגל מופעל בעקבות מודעות לתהליכי מוות, כשהתודעה נסוגה מהטבעות המרחב מהגוף, מהמערכת הנוירולוגית, ומתרכזת בסיגנלים הקשורים בגזע ומקודדים ב DNA. ווילסון מזכיר הינדים וסופים שהגיעו לרמה 7 ורשמו משם תיאוריים ליריים של האבולוציה אלף ואלפיים שנה לפני שדרווין נולד. תיאורים של גלגולים קודמים וכן של אבולוציה שהיתה ותהיה, הניתנים לעיתים ע”י אנשים שחוו חווית טרום מוות, דווחו לדעת ווילסון מרמה 7. אין מתכון בדוק לתודעת רמה 7, ווילסון טוען שמספר שנים של אימוני ראג`ה יוגה מהסוג שפותח את רמה 6 עשויים להניב לבסוף חווית רמה 7.

8- נוירואטומי – גישה לתודעה הקוסמית (הקב”ה, ישות חייזרית) שקדמה לחיים על פני האדמה, מאפשרת פעולה מחוץ לזמן מרחב. החומר המאפשר הפעלה של רמה זו הוא קאטאמין.

הפעלה באמצעות כימיקלים:

כיוון ש הרמות מוטבעות במערכת העצבים, הן מופעלות או מגיבות לכימיקלים – נוירוטרנסמיטורים וסמים מסויימים.

רמה 1- מגיבה לאופיום ונגזרותיו, אופיום יציף חיש קל מעין תודעת תינוק שאך נולד, פסיביות חד-תאית בסיסית.

רמה 2- כמות נאה של אלכוהול תעלה חיש קל התנהגות עשירה בפוליטיקה אמוציונלית האופיינית ליונקים, וטריטוריאליות של בעלי חוליות.

רמה 3 – קפאין, דיאטה עשירה בחלבונים, ממריצים, ואולי קוקאין.

רמה 4 – לא זוהה חומר פעיל, אבל הרמה מופעלת ע”י הורמונים המופרשים בגיל ההתבגרות. יתכן שאקסטזי הוא הסם המתאים ביותר לרמה זו.

רמה 5 – שימוש במריחואנה עוזר להתעלות מעל ההטבעות של רמות המרחב ולעבור לחווית רמה 5.

רמה 6,7 – מופעלות ע”י הלוצינוגניים חזקים, מסקאלין, LSD, פסילוסיבין.

רמה 8- מופעלת ע”י קטאמין. G-Pill – המחבר משער שימצא אנזים בתאי העצב של חיות גוססות, כאשר יוזרק אנזים זה לבני אדם ייצר חווית מוות, ללא תופעות לוואי גופניות. האנזים לפי התיאוריה ישעה הטבעות מרחב וגוף ויאפשר נסיגה של מערכת העצבים אל שיח של נויירונים עם ה DNA שלהם.

יש לציין שהסמים המפעילים את רמות המרחב, אינם משנים הטבעות והתניות, אלה פועלים כמעיין ממריצים של ההתנהגות המוטבעת זה מכבר של הרמה.

התפתחות רמות התודעה:

מונח בספר שרמות התודעה מקבילות לשלבים בהתפתחות הגזע, רמות המרחב קשורות בחיים על פני האדמה (הזאת), מבחינת המחבר הגענו לאמצע הדרך, התפתחות האסטרונומיה כמו גם הנשק האטומי מחייבים אותנו לחשוב הלאה מעבר לכוכב הזה. רמות המרחב חובבות נוחות ,נוטות לחזרתיות ולכן מקבעות, השאלות הנכבדות `למה`, `מה הלאה` מובילות החוצה מהעולם של רמות המרחב. רמה 5 נותנת את התשובה ההדוניסטית `להרגיש טוב`. הפילוסופיה ההיפית הדוגלת בחיבור ארוטי אסתטי, אהבה ושלום הופכת מהר למדי לרגרסיבית, פילוסופית ה drop-out[6] המייצרת מלכים יחפים הינה (וכך שלב 5) שלב חיוני, הילדות של רמות הזמן, גילוי הגוף, השמחה, ההתענגות, במין תמימות אינפנטילית. ההיסטוריה מראה ששלב זה פגיע, ויכול להתקיים רק ע”י אליטה כשבבסיס מובטחים תנאי קיום ע”י רמות המרחב (או מעמדות חברתיים השקועים ברמות המרחב). רמה 6 מהווה את גיל ההתבגרות, Tuning In, שלב זה באבולוציה של הגזע יכלול שליטה בהרחבת/צמצום הזמן.

רמה 1 התפתחה לפני כ 2-3 מיליארד שנים עם הופעת חסרי החוליות הראשונים, רמה 2 התפתחה כאמור לפני כ 500 מליון שנים עם הופעת בעלי החוליות, רמה 3 התפתחה לפני כ 2 מיליון שנים עם הופעת ה Homo Habilis, רמה 4 והחברה האחראית התפתחו לפני כ 40,000 שנים עם ה Homo Sapcians וה Cro-Mangnon ושולטת כיום, רמה 5 החלה לפני 3000 שנים עם הופעת מעמדות הפנאי, רמה 6 החלה ב 1946 ואמורה כבר לנהוג באליטות אוונגרדיות. רמה 7 תתחיל כשיפוענח הגן האנושי, הכוונה אינה למיפוי הגן המוכר לנו, עבודה זו יוצרת את השפה, הכוונה היא ליכולת של אינדיבידואל למפות את הDNA של עצמו.

במצב מסכן חיים, כשהמערכת מבינה שמוות הוא בלתי נמנע, המערכת סוגרת את הטבעות המרחב וקלט מהגוף והחושים, הDrop out הנויירולוגי מתחיל. העבודה בשלב זה ברמה 6, Ecstasy שניתן לתרגם מילולית כ `לעמוד מבחוץ`. כולם חווים זאת כחווית לפני מוות (וחלק לא מתים ונשארים לספר), חוויה של האצה, בו זמניות, אינטנסיביות `כל החיים חלפו לי לפני העיניים`. במצבים אפילפטיים או תרדמת נחווים לעיתים התגלויות רמה 6. ההתכנסות של מערכת העצבים בעצמה מאפשרת את המהירות והאינטנסיביות הזו.

כשחווית המוות ממשיכה המערכת הנוירולוגית מתחילה להיסגר, התודעה נסוגה לנוירון עצמו, לדיאלוג עם הקוד הגנטי בגרעין. המסר האחרון מה DNA הוא מכאן באנו…לכאן אנו הולכים…. לא ממש רעיון אבולוציוני. הקוד הגנטי מייצג התפתחות של 3 מיליארד שנים, אנחנו מהפרספקטיבה הזו, כלי תחבורה ואירוח שלו. העמדה בספר היא שמדובר באינטליגנציה שיכולה ללמדנו את משמעות החיים להבדיל מהעמדה המקובלת שמדובר במכניזם ביולוגי שיש לחקור.

האונה השקטה:

האונה הימנית (הפוך אצל שמאליים) חסומה מהתודעה באמצעות ההטבעות וההתניות של האונה השמאלית, רק כשפלוני מצליח להשתחרר מהנ”ל נגישה לתודעתו האונה הימנית.

גישה לאונה הימנית עשויה להתאפשר במקרים הבאים:

1 – אפילפטיים, השעיית הטבעות התניות בזמן התקף, התגלויות ומצבי תודעה חדשים, בזמן ההילה טרום ההתקף.

2- פיצול אישיות, על רקע הטבעות מוקדמות יוצאות דופן, כשל ביצירת דומיננטיות חד צדדית יציבה, המחבר מבחין ב 4 סוגי סכיזופרניה כנגד 4 מעגלי תודעה, כלומר 4 צורות של כשל בהטבעה תקינה המשרות 4 צורות של כשל הקשר עם העולם החיצון.

כשל בקשר עם דמות האם – סכיזואיד רמה 1, סכיזואיד אמוציונאלי רמה 2, סכיזואיד קוגניטיבי רמה 3, בחירת תפקיד מגדרי סכיזואיד רמה 4. כשלי הטבעה ודומיננטיות חד צדדית לא יציבה לא חוסמים היטב את האפל הלא מוסרני של האונה השקטה.

3- יוגים/שאמנים – הגיעו להשעיית הטבעות/התניות באמצעות הרעבה חושית/חברתית ומדיטציה.

4- אנשים המשתמשים בסמים מסוימים.

שלב שחרור בהטבעות מוקדמות ופתיחת הגישה לאונה השקטה, הינו לא פחות ממטאמורפזה, השלב הזה פותח דרך להטבעות של הרמות הבאות העשויות,לדעת המחבר, להכשיר את האדם, אם הן מתרחשות, לתקשורת ותודעה מתקדמת יותר. האפליקציה שמצא להן המחבר היא הישרדות מחוץ לכדור הארץ.

עוד על מרחב וזמן:

4 הרמות הראשונות עוסקות בהישרדות במרחב, הרמות הבאות עוסקות בשליטה/הבנת הזמן.

קיטוב של מרחב התודעה המכונן ע”י 4 הרמות הראשונות:

לעבר ביטחון, הרחק מסכנה

מעל = כוח, מתחת = חולשה

שליטה חד צדדית בפעולות, חופש חד צדדי.

אחריות מינית =טוב, אינדיבידואליות מינית =רע.

מימדי זמן:

עוצמת הסיגנל

איכות הסיגנל (תדירות ודפוס)

משך הסיגנל (תדירות השינוי)

במימדי הזמן יש רק עוצמות, תדירויות, ודפוסים של אנרגיה, המעשירים את המרחב של 4 הרמות הראשונות.

בעוד מטרת הרמות הראשונות היא הישרדות במרחב, מטרת רמות הזמן היא להתקיים, לעשות הרמוניזציה של האנרגיה, לפענח תרשימי זמן המקודדים במערכת העצבים וב DNA. המסר המקודד הוא בואו הביתה, הנחת העבודה היא כמובן שחייזרים השתילו בזמנו שרשרות חומצות אמינו בעולם הבראשיתי, חלבונים שיצרו אח”כ חיים מותאמים ע”י אבולוציה למקום, לכאורה החיים נשתלו פה בשביל לחזור אח”כ הביתה, אז מה הטעם ? ובכן זה בד”כ משחק החיים, עזיבת הבית, חיים, השיבה, בהצבות שונות. המטאפיזיקה והקוסמולוגיה הציוריות המתוארות בספר הן אחת מבין רבות שיצוצו כביטוי לכך שהמין האנושי הגיע לבגרות, המדע חירב את המטאפיזיקות הדתיות והשאיר במקום מטריאליזם קפיטליסטי/מרקסיסטי/קלוויניסטי – מעין דת של ביטחון/נוחות/חובה/עבודה/אחריות, דת שמחרבת את החיים החופשיים. דת שיצרה חברה לא סימפטית באופן לא הגיוני ולא עונה לשאלות למה? ומה הלאה? ההיסטוריה של הדת והמדע מגלה מעגל חוזר ומדכא של שוביניזם דוגמאטי, כוהנות מכוונת גאולה, ומזור או הבטחה למזור תמורת ציות ואמירת אמן.

מאז הרנסאנס הדוגמה השלטת מכוונת להגנת והארכת החיים בעולם הזה, רמות המרחב פעילות כאן אך מפתחות תשתית לעבודה ברמות הזמן.

Turn on Experience 5 זמן הגוף והחושים

Tune in Experience – רמה 6 זמן נוירולוגי

Drop out Experience – רמה 7 זמן גנטי

ניתן לדבר על אתיקה של המרחב ואסטתיקה של הזמן. על שליטה (תפעולית) במרחב וכיווץ/הרחבה של הזמן. המרחב ניוטוני בעוד שאופי הטבעות הזמן מזכיר יותר את הפיזיקה של אינשטיין. כשאדם מדווח שכל חייו חלפו לנגד עיניו בחווית טרום מוות, מדובר בבנק חווית מרמה 5, כשהוא מדווח על תכנים פרה היסטוריים, גלגולים קודמים, קוסמיים, מדובר בבנק החוויות הרשום ב DNA. נחקרים שחוו חווית מוות תחת השפעת מינון גבוה של LSD דיווחו על חוויות משני הסוגים, אגב, LSD ניתן, לפחות אז, גם לגוססים שכן היה לו מעין אפקט מסדיר של הליכי הפטירה.

אופיום ונגזרותיו מייצרים אף הם חוויות מוות קלות. כמעט כל הכותבים באנגליה של המאה ה 19 השתמשו באופיום מסיבות שונות, רפואיות בעיקר, לדעת המחבר יש בכך כדי להסביר את הנטייה אל המכברי שכיכבה באותה תקופה. אופיום נחשב למרגיע של רמה 1, אך כיוון שהוא רעיל במידת מה ומייצר אינטימיות עם המוות הוא שימושי במידה מסוימת כמפעיל רמה 7 המחבר מבהיר בהזדמנות זו שמוות אינו אלה סימול רמה 3 לפחד.

מלחמת העולם השניה מסמלת את ההגזמה הגדולה ביותר של אחריות חברתית מרמה 4 שהפכה לאחריות לאומית ויצרה את פצצת האטום. מכאן מתחיל שלב חדש בבגרות, האנושות מתחילה לחשוב מה יהיה איתה ועם העולם (הספר נכתב באווירת שנות השישים). עד 1946 והירושימה, תהיות לגבי העתיד נחשבו לפלצנות אליטיסטית והסחת דעת מענייני הישרדות רציניים. עכשיו (שוב מהפרספקטיבה של שנות השישים) כל מי שמתחת לגיל 30 יודע באיזשהוא מקום שהדרך הישנה כבר לא עובדת.

שאלות פתוחות:

לירי מציין שלבים באבולוציה בהם התפתחו רמות התודעה השונות, מאידך 4 מתוך 8 הרמות, נועדו לפי לירי לשימוש עתידי. בספר נויירולוגיק לא ניתן מענה הולם לשאלה כיצד התפתחו 4 רמות תודעה יעודיות ללא לחצי ברירה.האבולוציה אינה תכליתית, צורה שהתפתחה אינה אלה צורה ששרדה. משום מה לירי מרבה לדבר על תכנון ע”י אבולוציה, המילה תכנון מייצגת תכליתיות ואינה רלוונטית לאבולוציה.

יש אולי לשאול האם תכליתיות ורצון מתנהגים אמנם באופן שונה מאבולוציה המתבססת על פרמוטציות ולחצי ברירה, או שמא ברזולוציה מסויימת כך פועלת גם ההתכוונות, כלומר התכוונות/ רצון חפשי/ תכליתיות מתגבשים באותו אופן כמו אבולוציה רגילה, דהיינו פרמוטציות וסלקציה לפי אילוצים, ונרשמים בזיכרון, מרגע הרישום ניתן לומר מדובר בזכירה, בדעה קדומה, וביחס לזכירה הזאת- תכונות שאנו מזהים כתכליתיות, כוח רצון…

Set & Setting – המצב המנטאלי ותנאי הסביבה נחשבים כקובעים את תוצאות השימוש ב LSD, ה LSD כביכול מגביר את העצמה של החוויה הקיימת. אדם, למשל אוטיסט מעגל 1, שהחוויה שלו נסגנית והוא חווה את האחרים כמשהוא לא בטוח/שלילי, מסוגל בעקבות שימוש ב LSD לעבור חוויה חיובית כלפי האחרים. איך זה עובד?, תנאי הסביבה משפיעים יותר מההטבעה הקיימת ?

הפעולות המדויקות, החשיבה כולן מותנות בדומיננטיות חד צדדית (אונה ימנית), האדם הסביר התנה את עצמו להתעלם ובד”כ לא להשתמש באונה השמאלית. למה האסימטריה החד צדדית הכרחית לפיתוח המיומניות הנ”ל ?

מידע נוסף:

http://www.erowid.org/culture/characters/leary_timothy/leary_timothy_8-circuit.shtml

http://en.wikipedia.org/wiki/8-Circuit_Model_of_Consciousness

http://deoxy.org/8brains.htm

http://www.maybelogic.org/maybequarterly/07/0703NeuroTarot.htm

הערות:

1- ביוגרפיה שלי לירי, נרחבת יותר וססגונית להפליא נמצאת תחת הערך Timothy Leary בויקיפדיה.

2-

מקורות

Nuerologic, 1973, Joanna and Timothy Leary

Timothy Leary`s Eight Circuits of Consciousness

From Robert Anton Wilson`s

Cosmic Trigger: Final Secret of the Illuminati

3 -

כאן: http://www.druglibrary.org/schaffer/lsd/autism.htm

מוצג ניתוח תוצאות של 7 ניסויים שונים בהשפעת טיפול ב LSD על ילדים אוטיסטים, סה”כ 91 מקרים. למרות התוצאות המבטיחות, צייד המכשפות והוצאת ה LSD אל מחוץ לחוק סיכלו את המשך המחקר.

Abramson, H.A. (Ed.). The Use of LSD in Psychotherapy. New York: Josiah Macy Foundation, 1960.

Bender, L., Faretra, G., & Cobrinik, L. LSD and UM L treatment of hospitalized disturbed children. Recent Advances in Biological Psychiatry, 1963, 5, 84-92.

Bender, L., Goldschmidt, L., & Sankar, S.D.V. Treatment of autistic schizophrenic children with LSD-25 and UML-491. Recent Advances in Biological Psychiatry, 1962, 4, 170-177.

Fisher, G. & Castile, D. Interim report on research project: An investigation to determine therapeutic effectiveness of LSD25 and Psilocybin on hospitalized severely emotionally disturbed children. Unpublished Manu, Fairview State Hospital, Costa Mesa, California, February 10, 1963.

Freedman, A.M., Ebin, E.V., &Wilson, E.A., Autistic schizophrenic children: An experiment in the use of d-lysergic acid diethylamide (LSD-25). Archives of General Psychiatry, 1962, 6, 203-213.

Rolo, A., Krinsky. L.W., Abramson, H.A., & Goldfarb, L. Preliminary method for study of LSD with children, International Journal of Neuropsychiatry, 1965, 1, 552555.

Simmons, J.Q., Leiken, SoJ., Lovaas, Q.I., Schaffer, B., & Perloff, B. Modification of autistic behavior with LSD-25. TheAmerican Journal of Psychiatry, 1966,122, 12011211.

4 – הפוך עבור שמאליים אונה ימנית ויד שמאלית דומיננטיות, אם כי שמאליים נחשבים למפותחים יותר בהקשר של שימוש באונה השקטה.

5- קריאה נוספת

Robert Anton WilsonPrometheus Rising by

Leary`s book on the subject was called Exo-Psychology, and has been republished with additional material in recent years under the title Info-Psychology (New Falcon Publishing).

6 -

“…`Turn on` meant activating your neural and genetic equipment.

`Tune in` meant interacting harmoniously with the world around you.

`Drop out` meant a voluntary detachment from involuntary commitments like school, the military, and corporate employment…”

תודה

3 תגובות

 1. MaybeLogic הוא שמו של סרט תעודי על חייו של רוברט אנטון וילסון, כיום זה גם שמו של מוסד לימודים המציע לימודים מכוונים –
  http://www.maybelogic.org
  אחד הקורסים Angel Tech מהווה מין מדריך מעשי להתפתחות עצמית (ללא שימוש בסמים !) המבוסס על מודל 8 מעגלי התודעה, לקורס יש גם ספר הנושא את השם היומרני במקצת – “אנג’ל טק – מדריך שאמאני לבחירת מציאות”, מאת אנטרו אלי, ניתן לרכוש אותו באמזון –
  http://www.amazon.com/Angel-Tech-Shamans-Reality-Selection/dp/1561840092

  אני קורא בו ממש בימים אלו, ובקרוב, אם ישא חן, אתחיל לסכם כאן קטעים נבחרים.

  חובבי הז’נר מוזמנים לפנות אלי ל
  odehad@nana.co.il
  ולשתף ידע,דעות,חוויות

  גיא

  אה, הספר והסרט שנזכרו ניתנים להורדה באימיול

 2. xfhzuth, vprgv xfhzuthsh, ngdkh v,usgv tu rnu, v,usgv kph khrh
  khrh – xnho urnu, v,usgv

כתוב תגובה

כתובת הדואר לא תפורסם שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

למעלה