ראשי / מזה פה? / משיחיות ופטריות הזיה I

משיחיות ופטריות הזיה I

משיחיות משיחיות, למה בעצם משיח לא בא

דומה שכל מי שטוען למשיחיות ומתחיל להסביר לאנשים איך העסק עובד, מקוטלג ישר כפסיכוטי. כשפלוני לוקח כמויות ענק של סמי הזיה ומבין פתאום משהו שאנחנו עדין לא מבינים ברור לנו שהוא יותר פסיכוטי ופחות משיח, מאידך, לפטריות הזיה מיוחסת השפעה עצומה על התפתחות הדת.

משיח לא בא

אז זהו שלא, כלומר כן, משיח כן בא, ואושפז.

קראתי פעם כתבה על כפר איזון בו שוהים שרוטי סמים מהודו ובכלל. ובכן אחד המדריכים ספר באזני הכתב 10 משיחים השוהים כרגע בכפר, ואלה יש לציין, משיחים ברי מזל שלא נכנסו למוסד סגור. דומה שכל מי שטוען למשיחיות ומתחיל להסביר לאנשים איך העסק עובד, מקוטלג ישר כפסיכוטי. כשפלוני לוקח כמויות ענק של סמי הזיה ומבין פתאום משהו שאנחנו עדין לא מבינים ברור לנו שהוא יותר פסיכוטי ופחות משיח.

אבל לא תמיד זה כך, טיוהר למשל, אולי הישראלי המפורסם ביותר שזכה להארה, הגיע למה שהגיע באמצעות טריפים, היום מעביר טיוהר את תורתו הלאה ואנשים מקשיבים.

ישו לפניו, המשיח הפופולארי ביותר בכל הזמנים, היה חבר בכת קדומה שנקראה אמניטה, חברי הכת נהגו להשתמש בפטריית הזיה הקרויה כיום על שמם Amanita Muscaria. הפטרייה אגב חוקית למכירה ולשימוש בכל העולם הנוצרי עד היום.

פרשנויות מבוססות יחסית של כתבי הקודש מבארות כי עץ הדעת היה בעצם צמח פסיכו אקטיבי, המן שירד מן השמיים הייתה למעשה פטריית הזיה שגדלה על האדמה, כמובן ששימוש בחומרים שונים מיוחס לנביאים העבריים הקדמונים, הקורא הספקן מוזמן לקרוא את ספר יחזקאל ולהתרענן בחומר, מה הבן אדם לקח?

שאלה מעניינת שעולה היא למה משיחיות ?

תשובה אחת מופיע בסיפורו של ד’ מכפר איזון, דפוס שחוזר אגב גם בוידויים אחרים, בשלב מסוים בחייו יצא ד’ נגד החיברות שלו, נגד התכנות שלו, אצל ד’ היו אלה חוויות מתקופת הצבא שגרמו לו להרגיש שציית יותר מידי לצווים חיצוניים. לאחר ש ד’ מבין שהקוד שצרוב לו במוח אינו ראוי הוא מנסה לתקנו, בוחן חלופות, ספרי פילוסופיה, תרגולות שונות. אבל את הקוד הצרוב קשה מאוד לעדכן. ד’ בעקבות ספריו של קרלוס קסטנדה מנסה להשתחרר מהתכנות בעזרת סמים. לרעיון סימוכין רבים בכתובים ואפילו ה CIA ערך בזמנו ניסויים בתכנות חברתי באמצעות LSD (הממשל בארצות הברית פתח במלחמה ב LSD כשזה האחרון הפך למזוהה עם תרבות הנגד בשנות השישים).

יתכן מאוד שמשיחיות היא בסך הכול תגובת יתר להמרצת יתר של חומרים פסיכו-אקטיביים, פלוני רוצה לשחרר את עצמו מהאמת של הסמכות החברתית אבל עף לקוטב השני, לא רק ששחרר את עצמו הוא מציע מעתה את עצמו כסמכות לחברה הסובבת. כאן למרבה הצער לא מספיקה הארה דרושה גם מידה לא מבוטלת של מיומנות חברתית.

במשל 3 התמורות מתאר ניטשה 3 שלבים בשחרורו של אדם:

הגמל – כה רב הוא אשר יכביד על הרוח העמיס, רוח חזק בו תשכון יראת הכבוד,חוזקו חפץ את הכבד, את הכבד מכל, רצונו כי ירבו להעמיס עליו. לפעמים, במקרים מסוימים מופיע רצון בשינוי – הרוח מבקש חרות, הרוח מבקש ריבונות על עצמו.עם כל המטען רץ הגמל אל מדברו, במדבר השומם (מחוץ לחברה) מתרחשת התמורה. ברגע של בדידות מבין הרוח שהוא מסונג’ר. ברגע של בדידות מבין הרוח שאין סדר עולמי וממילא אין לו חלק בסדר הזה, אבל יש כוחות אדירים המפעילים אותו באפס מאמץ כמעט, ובאדישות מוחלטת. רגע של בדידות שבו גולה הרוח מהעולם.

הרוח הופך לאריה “כאן יבקש את אחרון אדוניו להיות לו לאויב…אך מיהו הדרקון הגדול אשר הרוח ממאנת לכנותו עוד אדוני ואלוהי ? זה שמו של הדרקון הגדול – ‘אתה מצווה’ אולם רוחו של האריה אומרת ‘אני רוצה’, ‘אתה מצווה’ עומד למכשול לו … חיית קשקשים וכל קשקש זוהר ? ‘אתה מצווה’, ערכים שגילם אלפי שנים מנצנצים על פני קשקשים אלה…לברוא לעצמו חרות ולאו כנגד החובה, לכך אחי דרוש אריה…”

בתמורה השלישית הרוח הופך לילד “וכי מה בכוחו של הילד שאינו בכוחו של האריה… כי הנה הילד הוא תום ושכחה, מעשה בראשית, משחק, גלגל המתגלגל מעצמו ואמירת כן, למעשה הבריאה דרושה אמירת כן, עתה אין הרוח מבקש אלה את רצונו שלו, אבוד העולם זכה בעולמו שלו.”

כמובן כשהילד חוזר מהודו הילד מתבקש להפסיק לבלבל את המוח על העולם בו זכה ולהיכנס לתלם. לפי הכתבה במקרים לא מעטים תדאג המשפחה לאשפז את הילד בכפייה בבית חולים לחולי נפש עד שיחזור להיות גמל. בכפר איזון לא אומרים תלם אלה מסלול, בחזרה למסלול.

מעניין לציין שגיבורו הנבואי של ניטשה יורד מההרים והולך אל העיר כדי להסביר לאנשים איך העסק עובד, האנשים צוחקים עליו. אחד מהם שפוגש בו בהמשך גורס כי אם אנשי העיר לא היו צוחקים ומזלזלים, היו כנראה נלחצים קצת והורגים אותו. גיבורו של ניטשה קרוי על שם זראטוסטרה נביא קדמון ומיסד הדת הזורואסטרית, גם דרכו של זראטוסטרה הנביא לא הייתה קלה, אפיינו אותה מאבקים מול התנגדות חיצונית וספקות פנימיים, בין השאר כמובן התנכלויות מצד הממסד הדתי השליט, קשיים בהפצת הבשורה, אין חדש תחת השמש, זראטוסטרה יסד לבסוף דת חדשה, הדת הזורואסטרית, ישו הצליח גם הוא במשימה אך שילם בחייו, ד’ ניכנע ללחץ החברתי, אין נביא בעירו.

כשפלוני ניעור פתאום ומבקש להשתחרר, השחרור הוא במידה רבה מהקידוד החברתי, אם יצליח יחזור אל אנשים שאמונותיהם ומנהגיהם יראו לו משונים ומיותרים, הוא יכול לחיות בניהם כגר בארצו, הוא יכול לנסות ולשנותם ואז יחשב אולי למשיח ואולי למטורף. יוגי קרח אחד אמר לי פעם תמצא אנשים כמוך ותחייה בניהם אחרת תשתגע, זה נשמע לי יותר כיף מלהיות גר בארצי ויותר ריאלי מלהיות משיח. אפרופו, אני עדיין מחפש אנשים כמוני, גרים בארצם מוזמנים לשלוח לי מייל.

אמניטה מוסכריה, המוכנה גם צמח חיי הנצח, נחשבת לכלי עבודה מרכזי בשאמאניזם בשל יכולתה לספק חווית מוות ולידה מחדש. מתפקידו של השאמאן לתקשר למטרות שונות עם כוחות על טבעיים, הכניסה לעולם העל טבעי נעשית בד”כ באמצעות צמחים המכילים חומרים פסיכו אקטיביים. השאמאניזם באופיו דוחה את הסמכות של הדת הממוסדת, אך כפי שנראה בהמשך התהליך הבסיסי בו השאמאן, או לענייננו הנביא, מתקשר עם העל טבעי בסיוע צמחי הזיה מהווה את כור מחצבתן של רוב הדתות הגדולות. למרבה הצער החוויה הרוחנית החזקה אותה מתאר ד’, חוויה של התעוררות הנפש, התמוססות גבולות האני ואחדות עם הטבע אינה שכיחה בקרב מאמיני דתות אלה.

לאמניטה מוסכריה מיוחסת השפעה עצומה על התפתחות הדתות הגדולות, חוקר בשם גורדון ווסון פרסם בשנת 1968 ספר שהפך מאז למפורסם למדי “סומה, פטריית חיי הנצח האלוהית”(1). בספרו גורס ווסון כי אמניטה שכונתה אז סומה, שימשה ע”י הארים בטקסים דתיים לפני מעל 4000 שנים, הארים חיו באסיה המרכזית, קזחסטאן ואוזבקיסטאן של היום, לפני כ 4000 שנה הם התפצלו ל 3 קבוצות אחת נדדה לאזור אפגניסטן של היום, והשנייה לאיראן, שתי הקבוצות העבירו את תורתם בעל פה ואח”כ העלו אותה על הכתב, האפגאנים כתבו את הריג-וודה הטקסט הקדום של ההינדו והאיראנים את האווסטה הטקסט המקודש של הזורואסטרים. בשתי הדתות יש התייחסות לצמח הזיה ששימש בטקסים דתיים, הצמח כונה סומה בריג-וודה והאומה ( Haoma ) באווסטה. ווסון מצטט תיאורים של הצמח מתוך מזמורי הלל רבים המשבחים אותו בריג-וודה ומסיק מהם שמדובר בפטרייה אמניטה מוסכריה.

חוקר אחר, ג’ון אלגרו פרסם ב 1970 ספר בשם ‘הפטרייה והצלב’(2), בספרו טוען אלגרו כי היהדות והנצרות צמחו מתוך דת אמניטה שהאל שלה היה לא אחר מאשר אמניטה מוסכריה, כמובן לא קשה לנחש במה הם השתמשו כדי לשוחח איתו. בתמונה ציור קיר של עץ הדעת, הציור נמצא בכנסיה עתיקה בצרפת. עץ הדעת שבציור נראה כמו פטריות, ויש הרואים בכך שריד למסורת האמניטה.

אזהרות:

האמניטה גודלת פרא במקומות רבים אך לא כדאי לקטוף ולאכול, מדובר במשפחה של פטריות דומות בצורתן שחלקן רעילות.

אם אכן אכלת פטריות, דיברת עם השם יתברך והבנת איך העסק עובד, חשוב פעמיים לפני שאתה הולך להפיץ את הבשורה, זכור כי רבים מקודמך נרצחו, נצלבו, גורשו, אושפזו ובמקרה הטוב נתקלו בקשיים בירוקרטים לא מעטים מול הממסד הדתי או פשוט בהתעלמות.

לחלק ב’ של המאמר – משיחיות ופטריות הזיה 2

והנה אחד:


ביבליוגרפיה:

1 -

Soma: Divine Mushroom of Immortality, (Ethno-Mycological Studies)

by Robert Gordon Wasson

2 -

The Sacred Mushroom and the Cross: A Study of the Nature and Origins of Christianity within the Fertility Cults of the Ancient Near East

by John Marco Allegro

3 -

Magic Mushrooms in Religion and Alchemy
by Clark Heinrich

4 – רשימת מקורות בנושא אמניטה ודתות נמצאת כאן : http://www.egodeath.com/amanita.htm

תודה

13 תגובות

 1. איפה עוד אנשים כמוני אחרת אני אשתגע

 2. אני בטח כמוך אבל גם מאמין בחייזרים :-)

 3. הי אמיר, תודה על התגובה, שמח לשמוע (לקרוא) שאתה משלנו, למה לא מאמין בחיזרים?, אני די בטוח שבבחירות האחרונות אפילו הצבעתי לאחד.

 4. רק עכשיו מתוודעת לאתר, שמחה להיחשף לייחוד בין כל השטויות על איך להיות מודל אנושי טוב יותר ומשופר, כדי שאחרים חלילה לא יצטרכו לשאול את עצמם שאלות ולחוש במבוכה מעצם חוסר הידיעה. לא רוצים להיות משופרים, רוצים לאהוב, לחיות בשלום בתוך חלקת הזמן שלנו ולהיפרד שלמים ומושלמים כמו שהגענו.

 5. הנדון אבקש לקבל מדע על ספרי כתבי קודש המיוחס לנצרות וליהודים המשיחים 2 ואבקש גם לשלוח אלי ספר כתבי קודש ליהודים המשיחים ברית הקודש עם התנ’ך מצורף ביחד כאחד לכתובת רחוב שבט יהודה מס’ 23 שכונה רובע י’ב מיקוד 77675 אשדוד אשדוד טל ניד 0523098159 מאת יצחק נוימן

 6. הנדון אבקש ממכם לצור קשר אתי בבקשה ממכם וגם לקבל ספר אם אתם יכולים לשלוח ספר אחד בחינם את הספר החשוב והקדוש ביותר לנצרות וליהודות ליהודים את ספר ברית החדשה כולל ספר התנ’ך מצורף כאחד בעברית רחוב שבט יהודה מס’23 שכונה רובע י’ב אשדוד אשדוד מיקוד 77675 טל יצרה קשר 0523098159 מאת יצחק נוימן

 7. הנדון אני מבקש לשלוח אלי בבקשה ספר אחד בחינם אם אתם יכולים לשלוח אני יודה לכם 1 ספר כתבי קודש לנצרות ולנוצרים וליהודים המשיחים אמאמנים בישו הקדוש איש אהלוהים משיח 2 את הספר ברית החדשה כולל ספר התנ’ך מצורף כאחד רחוב שבט יהודה מס’23 שכונה רובע י’ב מיקוד 77675 אשדוד טל ניד 0523098159 בתודה רבה מאת יצחק נוימן

 8. אני שמח לקרוא את המאמריםשלכם בדף אתר שלכם

 9. אני מודה לכם ואני גם שמח ישנה אתר מענין מאוד בנושא כתבי קודש ברית החדשה וכו אני ישמח שמנהלי המערכת השלחו אלי תשובה בנדון וגם אני ישמח שתהנו לי לבקשתי בשלחה ספר חנים ברית החדשה ומצרוף התנ’ך רחוב שבט יהודה מס’23 שכונה רובע י’ב אשדוד אשדוד מיקוד 77675 אשדוד

 10. אני רוצה לדעת יותר על כתבי קודש לנצרות ויהודים משיחים בענין כתבי קודש -ברית החדשה אני גם מבקש שנית עם אתם יכולים לשלוח לי פעם אחד בלבד ספר הקדוש כתבי קודש ברית החדשה כולל ספר התנ’ך בלשון עברית רחוב שבט יהודה מס’23 שכונה רובע י’ב אשדוד אשדוד מיקוד 77675 טל ניד יצרה קשר 0523098159

 11. אני יודה לתגובה מהריה בתודה רבה מאת יצחק נוימן כתובת רחוב שבט יהודה מס’23 שכונה רובע י’ב אשדוד מיקוד 77675 אשדוד טל ניד 0523098159

 12. גם אני עברתי מסעות שמאנים נרחבים, אני שמח לראות שיש עוד “גרים בארצם” שנשארו עם ראש על הכתפיים…
  אשמח להפגש וליצור או להתחבר לקבוצת שמאנים כדי שביחד נוכל ליצור השפעה אמיתית וחזקה.
  054-7758548
  Harnatakana@gmail.com

כתוב תגובה

כתובת הדואר לא תפורסם שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

למעלה