ראשי / כלכלי חברתי / Culture is NOT Your Friend

Culture is NOT Your Friend

בסרט “קדוש” ששודר אמש מוצג חלק מארגז הכלים שמפעילה תרבות, במקרה זה החברה החרדית, על חבריה כדי לשרוד. למה תרבות שאינה יצור מודע “רוצה לשרוד” ? התשובה כנראה אבולוציונית, תרבויות שלא השתמשו בארגז כלים אגרסיבי לא שרדו מול תרבויות אגרסיביות. תרבות לא “רוצה”, אבל נשתמש במילה “רצון” לצורך האנשה, תרבות שרוצה לשרוד מפעילה כלים שונים על חבריה במטרה לשמר את הישרדותה, דוגמה קיצונית היא למשל מוות על קידוש השם כדי למנוע התבוללות, מות מרטירים אצל הנוצרים, או שאהידים אצל המוסלמים, במקרה האחרון לא בדיוק כדי למנוע התבוללות אלה כדי להחריב תרבות זרה. רצח על כבוד המשפחה או לשבת שבעה על בת שמעדיפה גבר מתרבות זרה הן דוגמאות נוספות.

בחברה הטרוגנית ראויה אולי רזולוציה נמוכה יותר, דת שרוצה לשרוד, ארגון שרוצה לשרוד, אידיאולוגיה שרוצה לשרוד… הסך הכל מייצר קידוד אגרסיבי ועוין, כלומר תרבות.

כאן:

תחת הסיסמא : Culture is NOT Your Friend

תוהה טרנס מקנה, בדומה לראם דאס בפוסט הקודם, על כך ששישה מיליארד אנשים בפלנטה מנסים להגיע לעושר ואושר באמצעות דריכה זה על זה. גם מקנה ער לכך שטכנולוגית אנו מסוגלים לספק רווחה לכולם, כך שההתקוטטות המתמדת אינה נראית לו הכרחית. מקנה תולה את האשם בתרבות שמונחלת ומקודדת לדעתו ע”י מנגנוני שליטה, תרבות זו כוללת בין השאר דת, פטריוטיות, דימויים פרסומיים, אידיאולוגיות חברתיות וכלכליות וכו`. מה הפתרון, ובכן מקנה סובר שהתרבות מכוונת להפוך אותנו למכונות, האומנות מאפשרת לנו להשתחרר מהתכנות ולא להפוך למכונות, מעניין, יותר רלוונטי שמקנה מגיע לתובנה המדהימה והחתרנית שאין מה לריב לאחר התנסויות חוזרות ומגוונות בצמחים מעוררי הזיות, בכך יש משום חיזוק מה להערכתו של ראם דאס

כאן:

מדמה מקנה את התרבות למערכת הפעלה, מערכות הפעלה שונות תומכות או לא תומכות במציאויות שונות, ומאפשרות או לא מאפשרות התנהלות בנסיבות שונות. מקנה נסמך על מסורות אבוריג`ניות ושאמניות שונות ומציע uninstall, קונפיגורציה ועדכון למערכת ההפעלה באמצעות צמחים פסיכו-אקטיביים. למה לעדכן ? השאלה הייתה למה לריב.

תודה

2 תגובות

כתוב תגובה

כתובת הדואר לא תפורסם שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

למעלה