ראשי / כלכלי חברתי / ירון זליכה – האם ישראל מדינה ענייה? ומדוע?

ירון זליכה – האם ישראל מדינה ענייה? ומדוע?

ירון זילכה, מעולה כהרגלו, משווה את ישראל למדינות המערב האחרות, מראה שאנו העניים ביותר ומסביר מדוע.

עסק חי מלקוחות, יש לקוחות יש עסק, אין לקוחות אין עסק. בדומה (אם הבינותי כשורה) המשק משגשג כפונקציה של הצריכה. לפי זילכה אנחנו עניים בשל תת צריכה (כלומר כי אנחנו לא קונים מספיק), ואנחנו בתת צריכה בשל ריכוז הון בצורה לא שיוויונית, בעלי הון צורכים מעט ביחס להון שלהם ושאר האנשים צורכים מעט כי ההון לא אצלם. פשוט.

לכאורה הגדלת היצוא היא גם הגדלת הצריכה ותביא לשיגשוג, אך לפי זילכה אנחנו בעודף יצוא, בהרצאה הזו הוא לא מסביר למה.

התנודות במצב הביטחוני לאורך השנים אינן בקורלציה כלשהי עם רמת הצמיחה, הביטחון אינו גורם עוני מרכזי, זילכה מספר מניסיונו שגם ההוצאה על ההתנחלויות אינה כה משמעותית.

600 אלף מהמיגזר החרדי וערבים שאינם עובדים אינן כלל בעיה לדעתו של זילכה שכן בלאו הכי אין מספיק משרות. זה נכון אולי בהקשר המצומצם של הסברת העוני אבל מעבר לזה שטות גמורה.

חזון אחרית הימים של התיעוש הוא עידן הפנאי, נפח העבודה הנדרשת כדי לספק את צרכינו אמור לרדת בהדרגה ובהתאם מספר המשרות. בהתאם לכן צריך לקצר באמצעות רגולציה מתאימה את שבוע העבודה ובכך להגדיל את מספר המשרות.

עוד על כלכלת פנאי

תודה

כתוב תגובה

כתובת הדואר לא תפורסם שדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

למעלה